ЦИСТЕРНИ

Для транспортування рідких (наливних вантажів) використовуються спеціальні автомобільні цистерни, в яких і перевозиться рідина, що транспортується. Автоцистерни надійні і зручні, але найголовніше полягає в тому, що за допомогою цистерн можна перевозити абсолютно будь-які рідини на далекі відстані. Однак для кожного виду рідкого вантажу застосовуються свої цистерни.

Особливий вид вантажоперевезень – це перевезення рідин автоцистернами
Транспортування рідин зобов’язує перевізника до виконання особливих вимог: дотримання запобіжних заходів, гігієни, підвищеної уважності до вантажу. Вантажі, що перевозяться цистернами, бувають небезпечні і безпечні; до останніх відносяться харчові наливні вантажі.

До харчових рідких вантажів належать:

 Соки та концентрати

Рослинні олії (оливкова, соняшникова, соєва, пальмова), жири

Сиропи, патока, шоколад, глюкоза

Алкогольні напої (пиво,  вино матеріали, спирт)

Молочні продукти (свіже, концентроване молоко, йогурт, кефір) і багато іншого

Для транспортування всіх перерахованих вище видів харчових вантажів придатні тільки автоцистерни. Вони повинні відповідати міжнародним нормативам, щоб бути допущеними до перевезень. Здебільшого цистерни конструються зі спеціальних некорозійних матеріалів з нержавіючої або вуглецевої сталі, але зустрічаються ще алюмінієві. Існують вантажі, які під час транспортування вимагають дотримання особливого температурного режиму, тому вони доставляються за місцем призначення в спеціальних цистернах з підігрівом.

Деякі вантажі, наприклад молоко, вимагають перевезення в охолодженому вигляді. В цьому випадку використовуються автоцистерни з системою ізолювання вантажу від тепла. Якщо вантаж вибухо- або вогненебезпечний, то його допускається транспортувати тільки в ємкостях підвищеної вогнетривкості і міцності. Кожному типу наливного вантажу відповідає свій тип цистерн. Навіть для перевезення нафти
її похідних залежно від рівня вогненебезпечності потрібні різні типи автоцистерн

Основні види автоцистерн, що використовуються для перевезення наливних вантажів:

Автоцистерна без температурного режиму – використовується для перевезення наливних вантажів, які не потребують дотримання суворого температурного режиму. В основному використовується для перевезення таких видів вантажів як меляса, олія та ін.

Автоцистерна-ізотерма – використовується для перевезення харчової продукції, що швидко псується, наприклад, молока. Надійно охороняє залитий вантаж від нагрівання. Залежно від пори року і температури навколишнього середовища за добу вантаж, що перевозиться, може нагрітися від 1 до 3 градусів.

Ізотермічна автоцистерна з паровою сорочкою. Оснащена спеціальним контуром, по якому подається гаряча пара, вона має можливість підігріву вантажу в зимових умовах. Якщо вантаж, що перевозиться в холодну пору року, має властивість густіти, то нагрівання парою допомагає вивантажити загуслу рідину.

Автоцистерна с автономним підігрівом – має спеціальне обладнання, яке допомагає підтримувати температуру рідкого вантажу на необхідному рівні протягом усього транспортування.

Автоцистерни для перевезення небезпечних вантажів. Дані цистерни придатні не тільки для перевезення небезпечних хімічних вантажів, але і для тимчасового їх зберігання. Цистерни цього типу мають поділ на класи небезпеки рідких вантажів, що транспортуються. Клас небезпеки рідкого вантажу – ADR, вимірюється за шкалою від 1 до 9 рівня.